Celebrujemy 125 lat kina

28
grudnia

Dokładnie 125 lat temu, 28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim Grand Cafe w Paryżu Bracia Lumiere zaprezentowali swoje pierwsze filmy. Przy pomocy skonstruowanego przez nich kinematografu pokazali m.in. pierwszy zarejestrowany film na świecie, czyli „Wyjście z fabryki”.

Legenda głosi, że w trakcie negocjacji z przedsiębiorcą prowadzącym Salon Indyjski, zaproponowali mu udział procentowany w sprzedanych biletach. Właściciel kawiarni, nie wierząc w powodzenie przedsięwzięcia i wątpiąc w przyszłość wynalazku Braci Lumiere, odmówił i zażądał stałej opłaty za wynajem swojej przestrzeni. Kilka lat później musiał tego słono żałować, pokazy w Salonie Indyjskim przyciągały tłumy widzów spragnionych zobaczyć „ruchome obrazy” na własne oczy. Największe wrażenie zrobił na nich „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”, który znani wynalazcy zaprezentowali w 1896 roku. Podobno widzowie obecni na pierwszym pokazie tego filmu, uciekli z przerażenia widząc pociąg zbliżający się do nich na ekranie…

Jak wygląda kino dziś, wszyscy wiemy. Komfortowe fotele, ogromny ekran i najnowocześniejsza technologia. Od 125 lat oglądanie filmów stanowi jedną z najbardziej popularnych rozrywek. Filmy mogą bawić, przestraszać, ale przede wszystkim uczyć nas czegoś nowego o świecie.

W związku z tym, że w myśl dzisiejszych regulacji rządowych, związanych z pandemią Covid-19, nie możemy do Was przyjechać w wersji namacalnej… przyjedziemy w wersji wirtualnej. Na specjalnej podstronie: Jubileuszu wspólnie z miesięcznikiem KINO przygotowaliśmy bezpłatne seanse klasycznych filmów, z których każdy wniósł coś wyjątkowego do światowej kinematografii.

Zaczynamy od wyjątkowej kompilacji filmów, które Bracia Lumiere zaprezentowali przez pierwsze 10 lat swojej działalności. Dla wytrawnych kinomaniaków przygotowaliśmy klasyczny dokument „Człowiek z kamerą” w reżyserii Dżigi Wiertowa, który nieustannie od 1928 roku inspiruje całe pokolenia filmowców. Zainspirował też brytyjską grupę The Cinematic Orchestra do nagrania ścieżki dźwiękowej do tego wyjątkowego filmu (do posłuchania tutaj: https://cinematicorchestramusic.bandcamp.com/album/man-with-a-movie-camera). Dla wielbicieli science fiction mamy „Podróż do krainy niemożliwości” George’a Meliesa, czyli pierwszego prawdziwego reżysera filmowego. Ta niesamowita, ręcznie kolorowana (!) animacja broni się nawet dziś, w dobie super szybkich komputerów.

Szukacie mocniejszych wrażeń? Dostarczy je na pewno jeden z pierwszych horrorów na świecie, sztandarowe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu, czyli „Gabinet Doktora Caligari” Roberta Wiene. Polecamy również pierwszą wersję „Narodzin gwiazdy” z 1937 roku.

Jeśli po obejrzeniu filmu chcielibyście wiedzieć, co na jego temat do powiedzenia sami twórcy… mamy dla Was dodatkową atrakcję. Na podstronie ROZMOWY prezentujemy nagrania ze spotkań, które zrealizowane zostały podczas festiwalu Kino Letnie Sopot – Zakopane zapraszają Provident i AXA oraz w ramach projektu DKF Online Domowy Klub Filmowy.

Zapraszamy do wspólnego celebrowania 125 lat kina! 

Pozostałe aktualności